Mateřská škola Zborovice

Velikonoce

Hody, hody, zdravíčko,

   dejte klukům vajíčko.

   Na pomlázku mašli,

   že k vám cestu našli.

 

  V trávě hopsá zajíček,

   nese kopu vajíček.

   Žluté, modré, červené,

   všechny jasně zbarvené.“

 Povídáme si s dětmi o Velikonocích. Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem roku. Podstata Velikonoc získává další rozměr propojením s cyklem přírody. Po třech měsících zimy, se život opět probouzí. O Velikonocích se otvírají poklady, země se vydává novým zázrakům….

S dětmi můžeme navštívit kostel a ukázat dětem Křížovou cestu, jak je zdobena na jednotlivých obrazech. Velikonočně ozdobíme prostor: Okna lze barevně rozsvítit velikonoční malbou – barevnou temperu smícháme s tekutým mýdlem v poměru 1:2, malujeme štětcem přímo na okna. Díky mýdlu se malba snadno smyje. Na procházce nasbíráme proutky a pleteme pomlázky. Upleteme si jednu velkou pomlázku, kterou ozdobíme stůl ročního období. Na pomlázku navážeme tolik pentlí, kolik je dětí.

 Jarní osení:

 K jaru patří setí a je potřeba ho dětem přiblížit zábavnou formou. Báječně se k tomu hodí osení. Osení můžem sehnat v květinářství pod názvem „ Velikonoční osení.“

Osení se zasadí do misky a pravidelně se zalévá. Kouzelné je, že osení roste přímo před očima a pozorování baví i menší děti. Po týdnu můžem pozorovat až 10 cm. Vysoké.

Moc hezky vypadá, když se osení zasadí do skořápky od vajíčka. Je to velmi pěkná dekorace s velikonočním motivem.

 Výtvarné aktivity:

 Barvení vajíček v krepovém papíru

Materiál – vajíčka, kousky krepového papíru, malý čtvereček látky na kždé vejce, vlna či provázek, hrnec.

Proces tvorby – Děti si na stole vytvoří barevné hnízdečko pro vajíčko – na stůl si rozloží látku a na ni kousky krepového papíru různých barev. Do vrstvy papírů položíme vajíčko, zahrneme je papírky, omotáme látkou a svážeme do pevného balíčku. Balíčky s vejci vložíme do vody a vaříme alespoň 15 minut. Krepový papír vodu v hrnci vydatně obarví a na vajíčka vykreslí barevné mramorované vzory. :-)

Pohybové aktivity:

Honička kuřat

Děti dřepí a jsou schoulené do vajíčka. Jsou vybrány dvě děti. Jedno hraje maminku slepici, která když pohladí některé vajíčko, tak se z něj vylíhne kuře, co utíká do prostoru. Vylíhnutá kuřata honí liška – druhé dítě. Pokud nějaké kuře liška chytí, stane se z něj opět vajíčko, které čeká, až je maminka slepice vysvobodí pohlazením.