Mateřská škola Zborovice

O beránkovi a ovečce

„Šel Janeček na kopeček,

hnal před sebou pět oveček.

A šestého berana,

se zlatýma rohama.“

 Tento týden si budeme hrát s ovečkami, budeme je poznávat. Kdo by neznal ovečku Shaun? Jistě víte, jak ovečka vypadá, kde žije, čím se živí, kdo se o ni stará, koho se bojí a kdo je její kamarád, jestli nám lidem přináší užitek. Víte, co má ovečka na sobě? Peří, chloupky nebo vlnu? Víte, jak dělá ovečka? A jak beránek?

  • Zahrajeme si na ovečky (pohybová hra-Ovečky, ovečky pojďte domů“ https://www.predskolaci.cz/ovecky/1070( rozvíjíme pohyb, řeč, myšlení, orientaci v prostoru)
  • Naučte se písničku „Běžela ovečka“(You Tube), nebo si i zatancujte při zpívání „Pásla ovečky v zeleném háječku“ (procvičujeme řeč, zpěv, paměť, vyjádření¾ rytmu pohybem-houpání) edu.ceskatelevize.cz
  • Můžete si ovečku vyrobit z kousku vlny-motání na roličku papíru (seznamujeme se s novým materiálem, procvičujeme prsty, koordinaci ruky, oka) sborovna.cz/kniznica.php?action=show_version&id=68703
  • Nebo z popcornu https://www.skolnisvet.cz/popcornova-ovecka/

nebo nalepovat kytičky či vatové tamponky file:///C:/Users/Kl%C3%A1rka/Downloads/ove%C4%8Dka.pdf

(nezapomeňte na správný úchop třemi prsty prstyhttps://www.facebook.com/DYScentrumPraha/videos/jak-na-spr%C3%A1vn%C3%BD-%C3%BAchop/554393051855894/

Umíte je pojmenovat? Prac. list v příloze-spojit zvířátka podle druhu do dvojic. Podívejte se, jestli doma nenajdete knížku, skládanku, hračky zvířátek.

  • Postavte si stateček se zvířátky-najděte doma mezi hračkami zvířátka ze statku, postavte jim ohrádky, domečky, vzpomenete si, kdo se stará o zvířátka? Tvořivé hry, rozvoj představivosti, vytváření skupin-určování počtu (prematematika), kde je víc, méně, stejně.

Které zvířátko máš nejraději? Proč? (poznávání svých pocitů, rozvoj řeči)

Pomozte ovečce na cestě domů- společenská hra https://deti.vira.cz/files/files/importovano/utikej_ovecko.jpg

A nezapomeňte, kdo chce vidět živou ovečku a její kamarády zvířátka, musí vyrazit ven do přírody, třeba do Toulcova Dvora. Tam takové ovečky mají.

Zvířátka -říkání s pohybem, cvičíme prsty

Brum, brum, medvěd bručí, (ukazujeme na paleček na pravé ruce)
bzum, bzum, čmelák bzučí, (ukazujeme na ukazováček na pravé ruce)
mňau, mňau, kočka mňouká, (prostředníček)
hú, hú, sova houká, (prsteníček)
bé, bé, ovce bečí, (malíček)
mé, mé, koza mečí, (paleček na levé ruce)
kvá, kvá, žába kváká, (ukazováček na levé ruce)
krá, krá, vrána kráká, (prostředníček)
hop, hop, jelen skáče, (prsteníček)
uáá, uáá, Barunka pláče. (malíček)